Yazı Detayı
19 Mayıs 2020 - Salı 10:40 Bu yazı 492 kez okundu
 
İtikaf..?
Furkan KIZILTAŞ
adommedya@gmail.com
 
 

 Ramazan ayının son on günü olunca akla itikâf gelir. İşte idrak ettiğimiz bu günler neler yapmalıyız bu yazıda bunu ele aldım.


          Arapçadan dilimize geçmiş olan itikaf kelimesi sözlükte  bir kenara çekilme, ortalıkta görünmeme, bir yerde bekleme gibi anlamlara gelir. Pratik olarak günlük dilde daha çok Ramazan ayının son on gününde Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak üzere dünya işlerinden ilgiyi kesip camiiye kapanarak ibadet etme olarak bilinir.

 
        İtikâf nafile ibadetlerdendir yani farz , vacip kadar bağlayıcı bir ibadet değildir. Nafile ibadetleri yapmak efdaldir/faziletlidir ancak yapılamaması durumunda kişiye bir günah söz konusu değildir. İtikâf birçok ibadet gibi kaynağını Kur'an ve sünnetten alır. Kur'an'da Ramazan ayının gecelerinden söz edilirken; "... Camilerde itikâfta iken de kadınlarınıza yaklaşmayın..." (Bakara suresi, 2/ 187) buyurulur. Başka bir ayette itikâf ibadetinin daha önceki ümmetlerde de yapıldığına işaret edilir (bk. Bakara suresi, 2/125). Hz. Muhammet'in özellikle Ramazan ayında ve Ramazan ayının son on gününde itikâf yaptığını bildiren çeşitli hadisler vardır. Hz. Âîşe'nin şöyle dediği nakledilmiştir: "Resulullah (s.a.s) Ramazan'ın son on gününde itikâf yaparlardı. Bu durum vefat zamanına kadar bu şekilde devam etmiştir. Daha sonra Hz. Peygamber'in zevceleri itikâfı sürdürmüşlerdir" ( bk. Buhârî, İ'tikâf, 1-18; Ezân, 12, 135; Hayz 10; Müslim, İ'tikâf, 1-6).


       Bu sene covid-19 virüsü sebebiyle mabetlerimiz  kapalı. Ramazan ayı ile özdeşleşen Camiilerde Teravih namazı, hatim programları yapılamadı haliyle itikâfı camiilerde yapamayacağız. Peki İtikafı başka yerde yapmak mümkün değil mi? Normal şartlar Ramazan ayında yapılan İtikafın dört şartı var: Niyet, temizlik, oruç ve mescit(camii) . Teravih namazı, hatim programlarını evde yapabildiğimiz gibi İtikâf ibadetini de evde yapabiliriz çünkü Covid – 19 sebebiyle camilerde yapamadığımız ibadeti evimizde veya ibadet yapmaya uygun bir yerde itikâf yapılabilir yani zaruret durumunda evde itikafa girilebilir. Zaten kadınların itikâf yeri evleridir. Erkekleri de zaruret durumunda buna kıyas edebiliriz.


          İtikâf sırasında kötü ve çirkin söz söylememek, Ramazanın son on gününü ve itikâf günlerinde Kur'an, hadis, Allah'ı zikir ve ibadetle meşgul olmak ve temiz elbise giyip güzel kokular sürünmek itikâfın adabındandır.
     İtikâf sürecinde yapılmaması gerekenler: Cinsi ilişkide bulunmak, herhangi bir ihtiyaç yokken itikaf yerinden dışarı çıkmak, bayılmak; Telefon, TV vb. gibi teknolojik aletlerden uzak durarak yalnızca rıza-ı ilahi için yapmalıyız.

İtikâfa giren kimse mescitten ancak şer'î, zaruri ve doğal ihtiyaçları için çıkabilir (küçük ve büyük abdest bozmak için dışarı çıkması doğal bir ihtiyaçtır).

İçerisinde bulunduğu ortamdan zorla çıkarılması ya da şahsı ve eşyası hakkında korkusu sebebiyle başka bir ortama taşınmak için çıkması ise zarûrî ihtiyaç sebebiyle çıkıştır.

Bunların dışında mescitten çıkmak itikâfı bozar. İtikâfda olan kimsenin yemesi, içmesi, uyuması itikafa zeval vermez.
Rabbim Kadir gecesininde içinde olduğu bu bereketli günleri ve geceleri ibadetlerle geçirmeyi nasip etsin.
  Sevgi ve dua ile Rabbime emanetsiniz…
 Furkan KIZILTAŞ
 


   

 
Etiketler: İtikaf..?,
Yorumlar
Haber Yazılımı