Yazı Detayı
19 Şubat 2021 - Cuma 17:01 Bu yazı 126 kez okundu
 
İlişkilerinizi Yeniden Onarın!
Prof. Dr. Ekrem ÇULFA
adommedya@gmail.com
 
 


İlişkilerinizi Yeniden Onarın!

Profesyonel Yöntemler ile İlişkilerinizi Yeniden Onarın!

Sevgililer Günü sırası ve sonrasında ilişkilerinde sorun yaşayan birçok çift bu özel tarih sonrasında birlikteliklerini daha iyi bir hale getirmek ve onarmak için yeni çözümler arıyor.

Aşağıda yazdığım altın önerilerle hayatınızı şekillendirecek kararlar almanıza katkı sağlayacak.

Yapılan bilimsel araştırmalar hep aynı sonucu ortaya koyuyor; sağlıklı bir ilişkiye sahip olmak fiziksel ve psikolojik sağlığımız başta olmak üzere yaşamımızın birçok alanına olumlu katkı sağlıyor

Sağlıklı ilişki; birbirine sevgi, saygı ve güven ile bağlı olan, hayatı ortak paylaşan, eşit hak ve sorumlulukları olan, birbirlerine özel alanlar tanıyan kişilerin yürüttüğü birlikteliklerdir. Sağlıksız olarak adlandıracağımız ilişkiler ise; çiftlerden birinin kurallarına, dayatmalarına göre yaşanan, karşısındakini değiştirmeye çalışan, güç savaşlarının sık sık gündeme geldiği, kavga ve tartışmanın çok yoğun yaşandığı ilişkilerdir” derken, son bir yıldır çalışma hayatımızın eve taşındığı, partnerlerin evde kısıtlı bir fiziksel ortamda daha fazla zaman geçirmek durumunda kaldığı pandemi sürecinin bazı ilişkilerde ciddi anlamda bunalmışlık ve bıkkınlık hissine yol açtığını ve ilişkilerin sağlıksız bir hal alarak ayrılıklara yol açtığını söyleyebiliriz.

Sağlıklı bir ilişki için 11 altın öneride bulundum; sağlıklı ilişkinin 8 faydasını anlattım.
 

Sağlıklı bir ilişki için 11 altın öneri:

 

1.  Doğru zamanda, doğru üslupla tartışın

Partnerinizin davranışları karşısında şaşkınlığa düşmüş, hayal kırıklığına uğramış, korkmuş hatta öfke duymuş olabilirsiniz. Sevilmediğiniz hissine kapılmanız da cabası. Sizin duygularınız üzerinde yaralayıcı etkiye sahip olan davranışlara karşı sessiz kalmayın, duygularınızı içinize atarak biriktirmeyin; partnerinizle bunu mutlaka konuşun. Ancak sorunlarınızı konuşacağınız zamanın ‘doğru zaman’ olmasına yani gergin, huzursuz ya da yoğun olduğu bir zaman olmamasına dikkat edin. Sözlerinizi dikkatli seçin; doğru bir üslupla dile getirin.  

 

2.  Sorunları  ‘Ben dili’ ni kullanarak konuşun

Sorunları dile getirirken üslubunuzun hırçınlıktan ve saldırganlıktan uzak olmasına dikkat edin. Partnerinizin davranışının sizin üzerinizde meydana getirdiği olumsuz etkiyi ifade ederken ‘Ben dili’ ni kullanın. Örneğin; ‘bu yaptığın bana kendimi değersiz htirdi’, ‘kendimi sevilmiyor gibi htim’ gibi. Doğru bir iletişim tekniğinin ilişkiniz üzerinde yapıcı etkisini hissedeceksiniz. 

 

3.  Kişiliğini değil davranışını eleştirin

Sorunları tartışırken partnerinizin kişiliğini değil, davranışını eleştirin. Hakaret içeren, düşmanca yaklaşımdan kaçınarak, empati yapmasını sağlayacak şekilde, sakin kalmaya çalışarak değiştirmesini istediğiniz davranışları dile getirin. Sürekli eleştirilmek, olduğu gibi kabul edilmemek kişileri inciteceği için eşinizin/partnerinizin bazı davranışlarını da olduğu gibi kabul edin, değiştirmeye çalışmayın. 

 

4.  Karşılıklı bireysel alanlarınıza saygı duyun, yasaklar koymayın

Her sağlıklı ilişkide bireysel alanlara ihtiyaç vardır. ‘Yapışık ikizler’ gibi her faaliyetin içerisinde birlikte olmak, birbirinizin gölgesinde hareket etmek ilişkilerde bir süre sonra bunalma ve sıkılma hissine yol açar. Bu nedenle aynı çatının altında ‘bir’ ama kendinizin ve partnerinizin bireysel özgürlüğüne, hobilerine, ilgi alanlarına müdahale etmeden yaşamayı öğrenin; farklılıklarınızı kabul edin.  

 

5.  Cevap vermek için değil anlamak ve dinlemek için dinleyin

Tartışma esnasında birbirinizi yargılamaktan kaçının. Karşınızdakini dinleyip, onu anlamaya çalışın. Cevap vermek için değil, anlamak için dinleyin. İlişkilerde yapılan en büyük yanlışlardan biri; karşımızdaki duygu ve düşüncelerini dile getirirken, onu dinlemek yerine, onun sözlerine karşı vereceğimiz cevapları düşünmektir. Karşınızdakinin eleştirilerini dikkatlice dinleyerek, ilişkinizi yapıcı yönde etkilemesi için önemli ipuçları elde edeceksiniz.

6.  Sorumlulukları ve hayallerinizi paylaşın

İlişkide sorumlulukların hep bir kişide olması, o kişinin zamanla tükenmesine, mutsuz olmasına ve hayattan zevk alamamasına yol açacağından; sorumlulukları paylaşmak sağlıklı ilişkilerde olmazsa olmaz koşullar arasında yer alıyor. Sorumluluklar gibi hayallerinizi de paylaşmaya özen gösterin; ortak hayaller kurun. Güzel düşünceler ve paylaşılan hayaller ilişkinizde yapıcı bir rol oynayacaktır. 

 

7.  Sosyal hayatınız olsun

Birbirinize dürüst davranıp yalan söylememek şartıyla, ilişkiniz dışında da sosyal bir hayatınızın olmasına özen gösterin. Özellikle ilişkilerde sosyal hayatın erkeklerde baskın olduğu, kadınların ise kendisini evine ve eşine, çocuklarına adadığı, bunun da zamanla bilinçaltında birçok sorunu biriktirmesine yol açtığı görülüyor. Kişisel hobilerinize, sosyal çevrenize zaman ayırın, sevdiğiniz arkadaşlarınızla, dostlarınızla, aile üyelerinizle sadece kendiniz bir araya gelin. Pandemi süreci nedeniyle bu buluşmaları online da olsa mutlaka yapın ve hobilerinize zaman ayırın. 

 

8.  Yeni ve ortak deneyimler yaşayın

Pandemi sürecinde iyice bunaldık ve sosyal etkinliklerden uzak kalarak eve kapandık. Bu süreci bir fırsata çevirin ve birbirinizin ilgi alanlarını destekleyecek uğraşlar organize ederken, yeni ve ortak deneyimler edinin. Örneğin; sadece kendi sevdiğiniz film türlerini değil, partnerinizin hoşuna giden filmlere ortak olun, sevdiği müziğe eşlik edin, birlikte şarkı söyleyin, hafta sonları kahvaltı sofranızın özel olmasını sağlayın, sorunları sürekli düşünmek yerine güzel ve gülümsetecek olaylardan bahsedin. 

 

9.  Evdeyim diye kendinizi ‘salmayın’

İlişkilerde yapılan en büyük yanlışlardan biri de evdeyim diye kişinin partnerini hiçe sayarak, kendine gereken özeni göstermemesi, bakımlı olmak yerine adeta kendini ‘salması’ oluyor. Oysa her gün dışarı çıkıyormuş gibi duşunuzu alıp, kendinize çeki düzen verin ve partnerinizin karşısında bakımlı olun. Kilo almamaya, varsa fazla kilolarınızdan kurtulmak için sağlıklı ve sürdürülebilir bir diyet uygularken, haftada en az üç gün, birer saat tempolu yürümeye özen gösterin. 

 

10.                Her sorunda geçmiş defterleri karıştırmayın

Tartışıp çözüme kavuşturduğunuz sorunları ya da partnerinizin geçmişte sizi üzdüğü davranışlarını her tartışmanızda yeniden gündeme getirmekten kaçının. Geçmişe değil, ana odaklanın ve geleceğinizde ‘onun’ da olmasını istiyorsanız yıkıcı değil, yapıcı yaklaşımlarda bulunun. Hararetli tartışmalardan, kişiliğe saldırmayın, saygısız, sevgisiz ve incitici ithamlardan kaçının. 

 

Sağlıklı ilişkinin ruhsal ve psikolojik sağlığımıza 8 faydası:

 

1.  Yaşam doyumunu artırır, hayatın keyifli ve mutluluk verici yönlerini görmeyi sağlar.

 

2.  Stresle baş etme gücünü artırır, zorluklar karşısında daha mücadeleci yapar.

 

3.  Kaygı, anksiyete ve depresyon oranlarını düşürür.

 

4.  İş hayatındaki başarıları artırır çünkü sağlıklı ilişkileri olan kişilerin zihinleri sorunlarla meşgul olmadığı için tüm enerjilerini işlerine verebilirler. 

 

5.  Kalp hastalığı ve felç riskini azaltır.

 

6.  Öz güveni artırır; güvenle birine bağlanmış, onaylanan ve her koşulda yanında olacak bir partnere sahip olmak kendimizden daha emin olmamızı sağlar.

 

7.  Bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Yaşanan olumsuzluklar, bağışıklık sistemimizle ilgili olan kortizol (stres hormonu) seviyemizin yükselmesine bu da bağışıklığımızın düşmesine neden olur. Ancak sağlıklı bir ilişkiye sahip olmak vücut direncimizin artmasına ve bağışıklığımızın güçlenmesine katkı sağlar.

 

8.  Sorunlar dağ gibi olsa da imece usulüyle herkes birbirinin sorunlarına ve ortak sorunların çözümüne katkı sağlayarak takım ruhu oluşturmamıza katkı sağlarak.

Tüm bu önerilere rağmen aile-evlilik-çift ve diğer ilişki sorunlarınız çözüme kavuşmuyorsa mutlaka bir profesyonel yardım 05447243650 alın bunun için profesyonel destek hattını  arayabilirsiniz.

Her zaman aklınızda bulunsun; önümüze çıkan Koronavirüs, Pandemi süreci gibi sorunlar karşısında ortak akıl ve takım ruhu ile siz devleşirken sorunlar cüceleşir.

 

 
Etiketler: İlişkilerinizi, Yeniden, Onarın!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
07 Nisan 2021
Oruç Aile ve Toplumun Ruh Dünyasını Nasıl Etkiliyor?
219 Okunma.
16 Mart 2021
Yeni Nesil için Zamanı Verimli Kullanma Önerileri
81 Okunma.
08 Şubat 2021
Stres Size Zincir Vurmasın..!
197 Okunma.
28 Ocak 2021
Algılarını Söyle Hayatını Öğren
125 Okunma.
12 Ocak 2021
Sağlıklı İletişimin Püf Noktaları
158 Okunma.
23 Aralık 2020
Korona Virüs ve Pandemi  Sürecinde  Uzaktan Eğitimin Çocuklar ve Aileler Üzerindeki Psikolojik Etkileri
484 Okunma.
17 Aralık 2020
Çekilin Önünüzden…
148 Okunma.
11 Aralık 2020
İyilik Halinin Olumlu Etkileri...
219 Okunma.
29 Kasım 2020
Zamansız ve Mekansız Bir Afettir...
256 Okunma.
28 Kasım 2020
İlişkilerinizin Kâbusu Olmasın
106 Okunma.
23 Kasım 2020
Taciz Veya Cinsel İstismar
160 Okunma.
09 Kasım 2020
Deprem ve Baş Etme Stratejileri
270 Okunma.
06 Kasım 2020
Büyük Afetlerin Toplum Üzerindeki Etkileri
366 Okunma.
03 Kasım 2020
Terapötik Hikayeler
261 Okunma.
27 Ekim 2020
Hayatını Değiştirmek İçin Bir Cesaret Arayanlara
261 Okunma.
13 Ekim 2020
Dünya Kız Çocukları Günü Kutlu Olsun
213 Okunma.
07 Ekim 2020
Başarısızlık Korkusu
363 Okunma.
21 Eylül 2020
Akıl ve Zeka Oyunlarının Önemi ve Faydaları Hakkında
494 Okunma.
17 Eylül 2020
Erteleme Sorunu ve Çözümleri
310 Okunma.
10 Eylül 2020
Kişisel Gelişim İçin Taktikler
328 Okunma.
08 Eylül 2020
Kadınlara Karşı Nefret
306 Okunma.
04 Eylül 2020
Kendi Kendinizin Motivasyon Koçu Olun
397 Okunma.
06 Ağustos 2020
Evlilikte Ve İlişkilerde Ayrılık Blöfü Yapmak Ne Anlama Geliyor? Çiftlerden Birisi Ayrılık Blöfü Yaparsa Diğeri Nasıl Etkileniyor?
618 Okunma.
27 Temmuz 2020
İnatçı Çocuk ile Baş Etme Yolları
323 Okunma.
23 Temmuz 2020
Aile-Evlilikte ve Çift İlişkilerinde Farklılıklar Zenginliğe Dönüştürülebilir Mi?
241 Okunma.
20 Temmuz 2020
Evden Veya Uzaktan Çalışan Ekipleri Motive Ederek Yönetme Yolları Nelerdir?
235 Okunma.
15 Temmuz 2020
Toksik İnsanlardan ve Kronik Olumsuzluklardan Kendinizi Koruyun
342 Okunma.
22 Haziran 2020
Hangi Durumlarda Psikolojik Destek Almak İçin Psikoloğa Gitmeliyim?
376 Okunma.
29 Mayıs 2020
Psikolojik Dayanıklılığı Arttırmanın Yolları Nelerdir?
389 Okunma.
23 Mayıs 2020
Karantina ve Salgın Kaygısı ile Baş Etme Yolları
451 Okunma.
08 Mayıs 2020
Bize Her Gün Anneler Günü, Ya Size?
1508 Okunma.
30 Nisan 2020
Kendini Bil Ve Önünden Çekil...
1590 Okunma.
15 Nisan 2020
Stresli ve zor dönemlerde psikoterapistlere başvurmanın faydaları
537 Okunma.
08 Nisan 2020
Yaşlılık Dönemlerinde Aile Yaşamı ve Sosyal İlişkiler Nasıl Düzenlenmelidir?
485 Okunma.
02 Nisan 2020
Duygusal İntihar İle Baş Etme Yolları Nelerdir?
399 Okunma.
02 Nisan 2020
Online Psikolojik Danışmanlık Hizmeti Almak Hangi Durumlarda Faydalıdır?
490 Okunma.
31 Mart 2020
Koronavirüs Sürecinde Ruh Halimizi Nasıl Yöneteceğiz?
311 Okunma.
30 Mart 2020
Evde Kalan Türkiye Koronavirüs'ü Takıntı Ve Panik Atak Haline Getirme
390 Okunma.
24 Mart 2020
Korona Virüs Salgını ile Baş Etme Yöntemleri
466 Okunma.
13 Mart 2020
Koronavirüs Aile-Evlilik-Çift İlişkilerini Nasıl Etkiliyor?
392 Okunma.
04 Mart 2020
Ev İşleri Paylaşılıyor Mu?
458 Okunma.
03 Mart 2020
Stresi ‘Stres Topu’ Yapıp Oynama Yolları
368 Okunma.
20 Şubat 2020
Çiftler Birbirlerini Ne Zaman Rakip Gibi Görmeye Başlarlar?
630 Okunma.
05 Şubat 2020
Aile Evlilik Çift Terapisine Gidenler Neden Bu Kadar Arttı?
1333 Okunma.
27 Ocak 2020
Boşanmanın Nedenleri
571 Okunma.
22 Ocak 2020
Öfkemizin Sorumlusu Kim?
447 Okunma.
22 Ocak 2020
Kötü Davranışları Azaltmak İçin Neler Yapılmalı?
392 Okunma.
13 Ocak 2020
İstemediğimiz Tekliflere Ve İsteklere Nasıl Hayır Diyebiliriz?
518 Okunma.
09 Ocak 2020
Sigara’ nın İnanılmaz Faydaları !!!
1049 Okunma.
02 Ocak 2020
Travmalar İnsan İlişkilerimizi Nasıl Etkiler?
386 Okunma.
28 Aralık 2019
Çocuk Eğitiminde Altın Öneriler
475 Okunma.
07 Aralık 2019
Öfke Kontrolü İçin Altın Kurallar!
861 Okunma.
Haber Yazılımı