Haber Detayı
21 Eylül 2020 - Pazartesi 13:39 Bu haber 856 kez okundu
 
Yavuz Sultan Selim’e 500 Hatim
Manisa Vakfı'ndan Yavuz Sultan Selim Han'a 500. Vefat yılında 500 Hatim
GÜNCEL Haberi
Yavuz Sultan Selim’e 500 Hatim

Yavuz Sultan Selim’e 500 Hatim

 

Manisa Vakfı'ndan Yavuz Sultan Selim Han'a 500. Vefat yılında 500 Hatim 

 

Merkezi İstanbul'da bulunan Manisa Vakfı  İstanbul Fatih'te bulunan türbesi başında Yavuz Sultan Selim Han 500. vefat yıldönümünde anlamlı bir program ile yâd etti. Pandemi süreci sebebiyle bir grup Yönetim Kurulu Üyesi ile birlikte az sayıda halkın katılımıyla gerçekleşen anma töreninde 500. vefat yıldönümünde Yavuz Sultan Selim Han için okunmuş olan 500 hatimin duası yapıldı. Evrensel Hafızlar Derneği İstanbul şubesi ile ortak tertip edilen programda okunan Kuran'ı Kerim'den sonra dualar için eller semaya açıldı. Programda duygu yüklü bir konuşma yapan Manisa Vakfı Başkanı Ercan Oğuz, şunları ifade etti.

 

“Biz böyle bir anma programı yapabilmek için Vakıf olarak  bir yıldan bu yana hazırlıklar yapıyorduk. Bakanlarımız ve  Protokolümüzün iştirakiyle geniş katılımlı bir program olmasını arzuluyorduk. Program içinde de farklı içeriklerin de yer almasını planlamış idik. Ancak ülkemizde ve dünyada yaşanan Covid-19, Koronavirüs hastalığı sebebiyle bugün bu arzumuzu gerçekleştiremedik. Bildiğiniz gibi bu süreç ile ilgili çeşitli tedbirler alınmakta ve biz de bu tedbirlere uymak durumundayız. Kimsenin vebalini üstlenmemek için az sayıda katılımla, bize müsaade edilen ölçüler çerçevesinde, bugün bu anma programımızı gerçekleştiriyoruz. 

 

Yavuz Sultan Selim Han'ın 500. vefat yılı olması nedeniyle Evrensel Hafızlar Derneği mensubu hafızlarımız tarafından okunan 500 Hatm-i Şerif'in duasını hep birlikte huşu içinde yaptık. Bu program için yapılan hatmi şeriflerden dolayı Evrensel Hafızlar Derneği Başkanı Mustafa Cumhur Bey'e ve yönetimine şükranlarımı sunuyorum.

Bu vatan hepimizin. Dolayısıyla bu vatan ve millet için hizmet edenleri, canlarını ortaya koyup şehit ve gazi olanları anmak hepimizin üzerine düşen bir vazife. İşte bizde bu anlayıştan yola çıkarak bugün 500. vefat yıldönümünde Osmanlı'ya halifeliği kazandıran Yavuz Sultan Selim Han’ı rahmet ve minnetle anıyoruz.”

 

Vakıf Başkanı Ercan Oğuz programa uzaktan ve yakından katılım gösterenlere teşekkür etti. Programın sonunda katılımcılara Manisa'nın meşhur Mesir Macunu ikram edildi. 

 

 

Haber: Önder Güzelarslan

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: yavuz sultan selim, manisa türbesi, manisa sancak, koronavirüs, ercan oğuz, ömder güzelarslan,
Yorumlar
Haber Yazılımı