Haber Detayı
06 Haziran 2020 - Cumartesi 17:41
 
Takım Sporlarında En Çok Hangi Şehirler Temsil Ediliyor
İktidar Gazete olarak sizler için ülkemizdeki takım sporlarının durumunu araştırdık.
SPOR Haberi
Takım Sporlarında En Çok Hangi Şehirler Temsil Ediliyor

İktidar Gazete olarak sizler için ülkemizdeki takım sporlarının durumunu araştırdık.

Haber: Ata Bora

En popüler takım sporlarımız olan futbol, basketbol, voleybol, hentbol ve satranç branşlarında ülkemizin şehirlerinin durumlarının nasıl ve ne durumda olduğunu merak edip, hangi branşlarda hangi şehirler temsil ediliyor siz değerli okuyucularımız için belirledik.

Yapılan araştırmada her branşta erkek ve kadın kategorisinde süper lig ve 1. ligde takımı bulunan şehirleri tespit edip haritada yeşile boyadık. Yeşil rengi rastgele seçtiğimizi söyleyemeyiz. Bu rengi seçmemizde özel bir nedenimiz var çünkü bir branş ne kadar çok şehirde temsil edilirse o kadar yayılır: Bu da yeni oyuncuların ve dolayısıyla yeni umutların yeşermesine, spor camiamızın daha fazla oyuncu kazandırmasına yol açar diye düşünmekteyiz.

Ülkemizde en fazla şehirde temsil edilen branş olan Voleybol branşı 35 şehirde temsil edilerek listenin ilk sırasında yer alırken, basketbol 23 şehirle ikinci, hentbol 22 şehirle üçüncü, futbol 21 şehirle dördüncü ve satranç 19 şehirle son sırada yer aldı.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya şehirleri bu branşların tamamında temsil edilirken, Sinop, Bartın, Zonguldak, Karabük, Çankırı, Çorum, Kırıkkale, Kırşehir, Kırklareli, Edirne, Uşak, Burdur, Isparta, Niğde, Osmaniye, Kilis, Erzincan, Tunceli, Bayburt, Diyarbakır, Ardahan, Batman, Siirt, Kars, Iğdır, Ağrı, Van ve Hakkâri şehirlerinin hiçbir branşta temsilcisi bulunmamaktadır. Ayrıca, satranç sporunun Güneydoğu Anadolu bölgemizde hiç bir temsilcisi yoktur.

İşte bölge bölge branşların temsiliyet sayıları…

 

 

Voleybol

Basketbol

Hentbol

Futbol

Satranç

Akdeniz Bölgesi

3

4

2

3

5

Marmara Bölgesi

6

6

3

3

3

Ege Bölgesi

5

5

3

3

4

Karadeniz Bölgesi

7

2

6

4

2

Doğu Anadolu Bölgesi

3

1

1

2

2

İç Anadolu Bölgesi

6

3

5

5

3

Güney Doğu Anadolu Bölgesi

5

2

2

1

0

Kaynak: Editör:
Etiketler: Takım, Sporlarında, En, Çok, Hangi, Şehirler, Temsil, Ediliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı